Meciul “Fotbal pentru viata” - “Napasta”, comentat de cunoscuti jurnalisti sportivi

BUCURESTI - 20 decembrie 2008

Comunicat tip General in Sport

In urma incheierii perioadei de antrenament si a inchiderii licitatiei, pe data de 19 decembrie a inceput meciul dintre echipa “Fotbal pentru viata” si “Napasta”. Meciul este comentat de un grup de jurnalisti sportivi din care fac parte Theodor Jumatate, Cristian Munteanu si Radu Naum.

Inceputa in data de 17 noiembrie 2008, campania de strangere de fonduri “Fotbal pentru viata” se afla in momentul disputarii mult asteptatului meci. Desi majoritatea jucatorilor adversi le sunt inca superiori, coechipierii lui George Ogararu sunt hotarati sa lupte, asa cum vedem din comentariile jurnalistilor sportivi ce au asistat la prima repriza.

Acoperita pe indelete de Theodor Jumatate (GSP), Cristian Munteanu (ZIUA), Radu Naum (GSP), fiecare discutand cate 15 minute din desfasurarea actiunii, repriza s-a desfasurat intr-un ritm alert, pe un teren greoi si o vreme mohorata. Pe baza profilelor fotbalistilor implicati (atat din FPV, cat si din Napasta), a diferentelor de valoare dintre acestia (lucru influentat de donatiile fanilor), precum si a desfasurarii disputei pana in acel moment, cei trei au reusit sa contureze imaginea unui conflict cat se poate de greu, descriind parca un meci pe care Romania il duce zi de zi: Abuz si Saracie in atac, facand incursiuni in careu, Suferinta blocand incercarile celor antrenati de Viata si sustinatori care inca mai spera intr-o victorie. Dupa prima repriza scorul este in favoarea Napastei (1-2), insa mai sunt 45' pentru cei care poarta acest meci pe stadionul Sperantei.
Sustinerea fanilor este esentiala. Donatiile online si prin SMS la numarul 858 intaresc mult moralul echipei si influenteaza modul de desfasurare al reprizei a 2-a, aducand in acelasi timp fericire copiilor abandonati din grija ProVita, beneficiari de pe urma acestei campanii.

Ultimele 45 de minute se vor desfasura pe parcursul zilei de luni, 22 decembrie, fiind acoperite de alti jurnalisti sportivi. Adresele articolelor publicate se gasesc pe blogul campaniei www.fotbalpentruviata.ro/blog

Partenerii acestei campanii sunt Henkel, Pfizer, 648 Group (care s-a ocupat de implementarea campaniei), Puma, ARA Software, operatorii de telefonie Orange, Vodafone si Cosmote, care au pus la dispozitie in mod gratuit numarul 858 (tarif 2 euro in Vodafone si Orange, 2 euro + TVA in Cosmote), Gazeta Sporturilor, care s-a implicat in promovare.

Beneficiarul acestei campanii este Asociatia Pro Vita pentru Nascuti si Nenascuti Valea Plopului, banii fiind colectati in contul asocitiei RON: 2511.A01.0.1184390.0211.rol.1 IBAN: RO42RNCB0211011843900001, deschis la BCR Valeni de Munte Prahova Cod. SWIFT RNCBRobu, Strada Berevoesti #6.