Bar Master Competition 2008

BUCURESTI - 8 septembrie 2008

Comunicat tip General in Monden / Lifestyle

A treia etapa a Bar Master Competition desfasurata pe 3 septembrie la Iulius Mall Timisoara la desemnat castigator, pentru a doua oara in acest concurs, pe Ionut Ivanov. El a obtinut cel mai mare punctaj (620 puncte), performanta reusita si in prima etapa a acestei competitii. Ionut Ivanov a urcat pe podium la aceasta a treia etapa datorita punctajului maxim obtinut la prima proba, cea de Speed Pouring.

Bar Master Competition 2008

Pe locul doi s-a clasat Valentin Luca, cu un total de 617,5 puncte acumulate. In ciuda faptului ca la a doua proba, cea de Working & Exhibition Flair, Valentin a reusit sa obtina punctajul maxim, el nu a putut prinde totusi cel mai ravnit loc.
In fine, locul trei ii revine lui Liviu Croitoru, cu o evolutie relativ constanta in concurs si un punctaj total de 527,5 puncte.
La proba de Speed Pouring, barmanii au avut de turnat bauturi in 8 'boston glasses' si 2 'tin glasses', in mod cat mai rapid si corect. S-a punctat eficienta si acuratetea turnarilor. Pentru cea de-a doua proba, concurentii au avut de preparat 2 bauturi, avand la dispozitie maxim 5 minute. Prima dintre ele – „flavoured caipirinha” – trebuia preparată folosind doar tehnici de Working Flair. La a doua băutură – „cuba libre” – concurentii trebuiau sa prepare bautura prin tehnica Exhibition Flair. S-au punctat tehnicitatea, varietatea, originalitatea, prezenţa scenică şi impresia generală. Au fost depunctati in cazul stropirilor, turnărilor incorecte, procedurilor improprii sau atunci cand au executat mişcări cu sticle goale.
Jurizarea Bar Master Competition a fost asigurată de trei barmani cu o solidă experienţă în acest tip de competiţii: Marius Gogoaşă, Costin Bucur şi Costin Gogoaşă. Componenţa juriului este aceeaşi ca şi anul trecut, cei trei formând o echipă bine sudată, respectată de concurenţi.
Partenerii etapei a treia a Bar Master Competition sunt De Kuyper, Drambuie, Pitu, Rimerschmid, Pepsi, Prigat şi Iulius Mall Timişoara. Concursul este supervizat şi jurizat de Exquisite Bar Solutions, iar partener media al evenimentului este publicaţia săptămânală Şapte Seri.

Top clasament etapa aIII a:
Clasament NumeSpeed PouringW&E Flair Punctajul total
1IONUŢ IVANOV380240620
2LUCA VALENTIN247,5370617,5
3LIVIU CROITORU 270257,5527,5
4BOGDAN COSTINIU300217,5517,5
5RĂZVAN DINU265232,5497,5
6CLAUDIU CAMPO260227.5487.5
7ADRIAN CĂRĂDEANU275132.5407.5
8LUCA DANIEL25552.5307.5


Organizarea competiţiei
Bar Master Competition este liga naţională de barmani organizată de Food & Bar Magazine. Scopul acestui concurs este acela de a oferi un mediu competiţional corect şi provocator tuturor barmanilor din România. Prima ediţie a ligii a fost organizată în 2006, fiind cel mai mare concurs de acest tip din România.
Bar Master Competition se desfăşoară după un sistem care prevede organizarea a patru etape de calificare în Bucureşti, Constanţa (Mamaia), Timişoara şi Cluj. Pe parcursul acestora, barmanii concurează pentru a acumula puncte. Concurenţii cu cele mai mari punctaje totale se califică în Finala care va fi organizată în luna noiembrie, la Bucureşti.
Premiile totale puse în joc se ridică la valoarea de 10.150 de euro, fiind structurate după cum urmează:

Etape ( x 4)
Locul 1 - 500 euro
Locul 2 - 300 euro
Locul 3 - 200 euro
Locul 4 - 150 euro
Locul 5 - 100 euro

Finala
Locul 1 - 2.000 euro
Locul 2 - 1.200 euro
Locul 3 - 800 euro
Locul 4 - 400 euro
Locul 5 - 250 euro
Cel mai bun 'Free style show' – 500 euro


Mai multe informaţii despre Bar Master Competition puteţi afla accesând www.foodandbar.ro, unde pot fi găsite toate detaliile despre această competiţie.