Catalin CAZACU-castigator 'EUROPEAN RIDERS CUP'

Timisoara - 29 septembrie 2009

Comunicat tip General in Sport

Pilotul echipei TAIFUN Racing, Catalin CAZACU a terminat pe locul I ERC-'EUROPEAN RIDERS CUP' la Supersport.

Competitia a reunit sportivi din peste 8 tari si s-a desfasurat pe 6 circuite din 4 tari diferite iar organizarea competitiei a implicat persoane din trei tari.

Inainte de a se desfasura ultima etapa, la Pannonia-Ring, Catalin CAZACU avea un linistitor avans in puncte fata de italianul ce se afla pe pozitia a doua. Vineri si Sambata pilotul roman si-a imbunatatit cea mai buna performanta personala obtinuta pe circuitul maghiar, cu un timp pe turul de circuit de 2:00.050 si astfel s-a pozitionat pe grila de start in fata italianului.
Cursa de Duminica a fost foarte stransa, cei doi depasindu-se de mai multe ori. In penultimul tur Catalin CAZACU a trecut in fata italianului si nu s-a mai lasat depasit de acesta pana la sfarsitul cursei.

Multumim sponsorilor si sustinatorilor care sunt alaturi de noi etapa de etapa.