Program Programul Festivalului de Muzica Contemporana Icon Arts – editia a XI-a
Locul desfasurarii: Sibiu
Organizator: Exces Music si UCIMR – Uniunea de Creatie Interpretativa a Muzicienilor din Romania
Sambata, 27 iulie, ora 19.00
Sala „Oglinzilor” a Forumului Democrat German
Recital de chitara | Reinbert Evers (Germania) si Sung Jin Kim (Coreea de Sud)
Marti, 30 iulie, ora 19.00
Sala „Oglinzilor” a Forumului Democrat German
ICon Arts Ensemble, dirijor Gabriel Bebeselea
In program, lucrari de: Diana Gheorghiu, Cristina Uruc, Sebastian Androne si Sumio Kobayashi
Miercuri, 31 iulie, ora 19.00
Sala „Oglinzilor” a Forumului Democrat German
Concert cameral cu participarea cursantilor de la sectia de interpretare a Academiei ICon Arts
Joi, 01 august, ora 18.00
Biserica fortificata din Cisnadie
Concert cameral cu participarea cursantilor de la sectia de interpretare a Academiei ICon Arts
Vineri, 02 august, ora 18.00
Filarmonica de Stat Sibiu
Repetitie cu public ECO/ New Worlds Symphonies
Vineri, 02 august, ora 21.00
Cisnadioara, Apfelhaus
”Jazz moves”. Protagonisti: cursantii Academiei ICon Arts, sectiile jazz si dans contemporan,
cu participarea profesorilor Andreea Novac, Luiza Zan, Mircea Tiberian si John Betsch
Sambata, 03 august, ora 12.00
Cetatea fortificata din Cisnadioara
Spectacolul de final al Academiei ICon Arts. Gala laureatilor.
Sambata, 03 august, ora 19.00
Cetatea din Rasnov
Concert ECO/ New Worlds Symphonies (in cadrul Festivalului International de Film Istoric, Rasnov)
Organizatori: Exces Music (agentie de management cultural si organizare de evenimente) si UCIMR – Uniunea de Creatie Interpretativa a Muzicienilor din Romania, ONG de utilitate publica cu o structura egal repartizata pe intreg teritoriul tatii, ce are ca scop sprijinirea si promovarea artistilor romani interpreti.
Finantatori: Administratia Fondului National Cultural, Forumul Democrat al Germanilor din Romania, Consiliul Judetean Sibiu, Institutul Francez si Regiunea Alpi/Coasta de Azur, Marsseille Provence 2013 - Capitale Europeene de la Culture si Institutul Cultural Roman.
Parteneri: Cetelem Romania, Filarmonica de Stat Sibiu, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, Teatrul „Gong” Sibiu, Ibis Hotels Sibiu, Mousiques Nouvells, Telemaque et ECO.
Parteneri media: Radio Romania Cultual, Radio Romania Targu-Mures, Magic FM, Activ eFeM, stillonline.ro, Sapte seri, Zile si nopti, News Outdoor, Turnul Sfatului, Viajoa.ro, Profilcultural.ro, agentiadecarte.ro, Orasulm.eu, Apfelhaus, Tribuna, Modernism.ro, Dordeduca.ro, Amdoar18ani.ro, Oitzarisme.ro, Bookblog.ro, Studentul.info, Decat o revista, Romaniapozitiva.ro
Sponsori: Krall Media Interactive si Altconcept